(حمل و نقل دریایی)

 

بازرگانی MTC با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تجارت خارجی: خدمات حمل و ترخیص ترکیبی کانتینر تحت یک سند حمل و یک پوشش بیمه ای بصورت FCL از گوانگژو ، شنژن ، ایوو ، شانگهای ، هنگ کنگ ، امارات را همراه با بازرسی در مبدا (COI) در کوتاه ترین زمان ممکن همراه با اخذ مجوزهای مربوطه به تجار محترم ارائه میدهد.

 

کالاهایی که از طریق دریا حمل می شوند معمولاً دارای حجم و وزن زیادی می باشند ، اگر چه طولانی بودن ‏زمان حمل برای تجار همیشه دغدغه های خاص خود را از نظر خواب سرمایه و سرعت رسیدن اجناس جدید و به روز را داشته ، اما با تمام این موارد حمل و نقل دریایی مهمترین نوع حمل بوده و درصد بالایی از تجارت جهان بدین شیوه به مقاصد حمل می رسد.

وقتی حمل و نقل دریایی مطرح میگردد کشتی های باری که برای حمل کالاهای مختلف با ویژگیهای خاصی تجهیز شده اند به ذهن متبادر می شوند. بنادر و امکانات بندری و تجهیزات تخصصی زیادی توسعه یافته اند تا این نوع حمل و نقل بویژه در زمان تخلیه و بارگیری با اطمینان و سرعت بالا انجام شود.

مزایای حمل ونقل دریایی :

1- حمل دریایی نسبت به بقیه روش ها ارزانتر بوده و به همین دلیل صاحبان کالا و شرکت های تجاری ترجیح می دهند کالای خود را از طریق مسیرهای آبی حمل کنند. می توان گفت بیش ترین حجم تجارت و حمل و نقل از طریق دریا و آب های آزاد انجام می شود.

2- مزیت دیگر آن حمل کالا با حجم بالا است. از طریق آب های آزاد محموله های نسبتا سنگین تا حدود 200 تا 500 هزار تن را به سهولت می توان با یک کشتی از بندری به بندر دیگر جابه جا کرد.

3- مزیت سوم حمل دریایی ثبات و تشابه نسبی در کرایه های مربوطه است.

 

4-در حمل دریایی با کانتینر اجناس از شرکت تولید کننده تا انبار خریدار تقریبا بدون هیچ گونه جابجایی توسط نیروی انسانی ارسال می شوند و همین امر سبب می شود تا کالا از نظر ریسک های شکستگی و ضربه پذیری در امان بماند.

 

انواع روش های حمل و نقل دریایی:

 

1- حمل و نقل دریایی کالا به روش حمل کراس استافینگ Cross Stuffing

منظور از روش حمل کراس استافینگ انتقال کالا از یک کشتی به کشتی دیگر و ادامه مسیر می باشد. از روش کراس استافینگ در شرایط تحریم و بنادر کوچک استفاده می شود.

معمولا کشتی های بزرگ به بنادری که قابلیت پهلو گرفتن آن ها را ندارند وارد نمی شوند، کشتی در یک بندر نزدیک پهلو میگیرد و کالاهای مورد نظر به کشتی های کوچک تخلیه و آنها راهی بندر شده و کالاها را تخلیه می کنند. روش کراس استافینگ تنها در واردات کالا صورت نمی گیرد بلکه همین عمل بصورت عکس در صادرات هم صورت می پذیرد. نکته مهم این است که در روش کراس استافینگ حتما یکی از کشتی ها باید دارای جرثقیل جهت تخلیه کالا های مورد نظر باشند و گاها خطراتی هم در حین این جابجایی کالاها را تهدید می کند. اما کشورهایی مثل ایران که درگیر تحریم های شدید بین المللی می باشند بر اساس شرایط خاص از این روش بخصوص برای واردات کالای خود استفاده می کنند.

 

2- حمل و نقل دریایی کالا به روش حمل ترانسشیپ Transshipment

ترانسشیپ به معنای حمل و نقل کالا به یک بندر واسط می باشد. چنانچه بارگیری مستقیم کالا از بندر مبدا به بندر مقصد امکانپذیر نباشد از روش حمل دریایی ترانسشیپ استفاده می شود. مثلا کالای مورد نظر با کشتی وارد بندر جبل علی شده و سپس در آنجا بار کشتی یا هواپیما دیگر می گردد و روانه مقصد نهایی که تهران می باشد می شود.

 

3-حمل و نقل دریایی کالا به روش حمل چارترینگ   Chartering

زمانی که حجم کالای مورد انتقال زیاد می باشد و یا محموله بسته بندی خاصی ندارد شرکت حمل از روش چارترینگ و یا اجاره کامل کشتی استفاده می کند. در محموله هایی مانند غلات از این روش بسیار استفاده می شود.

 

4-حمل و نقل دریایی کالا به روش گروپاژ

متصدیان حمل و نقل مجازند کالاهای همگونی را که دارای فروشندگان مختلفی می باشند و به مقاصد یکسانی ارسال می گردند، به شکل گروهی بسته بندی نموده و تحت عنوان یک محموله ارسال نمایند، در این گونه موارد صاحب کشتی اقدام به صدور بارنامه گروهی می نماید.

 

5- حمل و نقل دریایی کالاهای فله BULK

کالاهایی که بصورت فله و بدون بسته بندی می باشند را از این طریق توسط کشتی های مخصوص حمل کالاهای فله انتقال میدهند.

 

انواع کشتی های فله بر:

 

1- کشتی های فله بر مخصوص کالای خشک Bulk Carrier Dry

این کشتی ها دارای انبارهای توخالی بر روی عرشه خود می باشند و برای حمل کالاهایی چون گندم، ذرت، سویا و انواع غلات مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

2- کشتی های فله بر مخصوص مایعات Liquid Bulk Carrier

برای حمل مایعات با حجم زیاد از کشتی های فله بر که به آنها تانکر هم می گویند استفاده می شود.

 

انواع کشتی های فله بر مخصوص مایعات:

 

الف: Oil Tanker کشتی های فله بر مخصوص نفت و فراورده های نفتی

 

ب: Liquid gas carrier کشتی های فله بر مخصوص گاز مایع LNG و LPG

 

ج: Chemical carrier کشتی های فله بر مخصوص حمل مواد شیمیایی مایع

 

 

گروه بازرگانی MTC